Rekrutacja na studia „krok po kroku”

Jak wyglądają procedury rekrutacyjne na studia? W jaki sposób dokonać rejestracji internetowej?

Na co zwrócić szczególną uwagę, by nie popełnić błędu? Przygotowaliśmy dla Was wskazówki i rady.

Gdy opadają emocje związane z maturami, przychodzi czas na wyniki egzaminu dojrzałości, a następnie proces rekrutacji na studia.

Nabór kandydatów na studia to swoista bitwa o indeks, zwłaszcza w przypadku najlepszych uczelni publicznych. Tutaj o jedno miejsce na popularne i atrakcyjne kierunki ubiega się kilku, a czasem nawet kilkunastu osób na jedno miejsce.

Nie zwlekajcie z rejestracją na studia. Uczelnie ustalają indywidualne terminy, ale z reguły jest to dość krótki, kilkudniowy czas na dopełnienie formalności.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek na temat rekrutacji. Traktujcie je elastycznie, bo szczegóły formalne nieznacznie mogą się różnić w zależności od szkoły wyższej.

Prawie każda uczelnia podaje wskazówki dotyczące rejestracji kandydatów na własnej stronie internetowej.

KROK 1 – ZAREJESTRUJ SIĘ

Aby dokonać rejestracji, wejdź na stronę www wybranej uczelni i załóż konto na zakładce „Rekrutacja”. Niemal wszystkie uczelnie rekrutują poprzez elektroniczny system internetowy (ERK – elektroniczna rejestracja kandydatów, IR – internetowa rejestracja).

Przy zakładaniu konta zazwyczaj loginem jest nr Pesel kandydata. Wypełnij on-line kwestionariusz osobowy, uzupełniając po kolei wszystkie pola: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL, narodowość, obywatelstwo, adres zameldowania, adres do korespondencji, telefon kontaktowy, email, rodzaj i stopień niepełnosprawności (dotyczy osób niepełnosprawnych, itd.

Upewnij się, że prawidłowo podałeś swój numer PESEL. On jest tutaj najważniejszy. Jeśli będzie błędny, rejestracja nie powiedzie się.

KROK 2 – PODAJ WYNIKI MATURY

Podczas rejestracji musisz wprowadzić wyniki egzaminów maturalnych. System poprosi także o takie informacje, jak: nazwa szkoły, rok ukończenia nauki, numer świadectwa maturalnego, data i miejsce wystawienia świadectwa. Laureaci olimpiad przedmiotowych zaznaczają, w których brali udział.

KROK 3 – WYBIERZ KIERUNEK STUDIÓW

Wybór uczelni to jedno, ale najważniejsza informacja podczas rejestracji to zaznaczenie kierunku, który chcesz studiować. Czasem należy podać także specjalność. Dodatkowo należy określić rodzaj studiów: studia I (licencjackie/inżynierskie), studia II stopnia (magisterskie), studia jednolite magisterskie. Zaznacz tryb studiów: stacjonarne, czyli dzienne, niestacjonarne (zaoczne lub wieczorowe).

Wielu kandydatów zaznacza 2 lub trzy kierunki studiów na danej uczelni. Masz do tego prawo, by wybrać więcej niż jeden kierunek. Uczelnie czasem stosują ograniczenia, udostępniając 4 czy 5 rubryk w wyborze kierunków. Wówczas należy określić te priorytetowe.

KROK 4 – DOKONAJ OPŁATY REKRUTACYJNEJ

To kolejny etap w procesie rejestracji. Strony uczelniane udostępniają gotowe blankiety opłat lub umożliwiają dokonanie przelewu bezpośrednio ze strony www na odpowiednie konto. System uwzględnia numer Pesel, aby uniknąć pomyłek. Należy jednak pamiętać, że wybierając więcej niż jeden kierunek, musisz za każdy dokonać opłaty. Ponieważ księgowanie trwa, opłaty należy dokonać odpowiednio wcześniej, nie na ostatnia chwilę.

KROK 5 – DOKŁADNIE SPRAWDŹ FORMULARZ

Każdemu zdarzają się błędy, zwłaszcza, gdy robi się coś pierwszy raz. Pod wpływem emocji i zdenerwowania łatwo chociażby o literówkę. Dlatego dokładnie sprawdź, czy podczas procesu rejestracji nie pomyliłeś się. Szczególnie dokładnie przejrzyj te rubryki, które zawierają numer Pesel, tryb i rodzaj studiów, kierunek i specjalność. Najczęstsze pomyłki to:

  • błędy w nazwisku, numerze PESEL, dacie urodzenia
  • brak określenia: trybu studiów (stacjonarne – dzienne, niestacjonarne – wieczorowe i zaoczne), rodzaju studiów (I stopnia – licencjackie/inżynierskie, II stopnia – magisterskie, jednolite magisterskie), specjalności (jeśli rekrutacja jest prowadzona bezpośrednio na specjalność, a nie tylko na kierunek)
  • zły numer konta, na które należy dokonać wpłaty opłaty rekrutacyjnej
  • brak przydzielenia opłaty rekrutacyjnej do konkretnego kierunku,
  • błędnie wydrukowany formularz

KROK 6 – ZOBACZ WYNIKI REKRUTACJI

Na wyniki rekrutacji musisz chwilę zaczekać. Uczelnie ustalają własne harmonogramy postępowania rekrutacyjnego. Dlatego nie ma jednego terminu, w którym zostaną ogłoszone listy osób zakwalifikowanych na studia. Ułatwieniem natomiast jest fakt, że wyniki rekrutacji poznasz w systemie on-line.

Po zalogowaniu się na swoje konto, uzyskasz informację o liczbie punktów uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, liczbie punktów wymaganych do zakwalifikowania, zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu do przyjęcia na studia.

Jeżeli zostaniesz zakwalifikowany na studia, zazwyczaj w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników, należy złożyć komplet wymaganych dokumentów.

KROK 7 – DOKUMENTY NA STUDIA

Sprawdź na stronie www uczelni, jakich dokumentów oczekuje się od przyszłych studentów. Każda uczenia posiada swój własny wykaz dokumentów, jednak zazwyczaj są to:

  • wydrukowany i podpisany formularz internetowy (w przypadku rekrutacji tradycyjnej – wypełniony i podpisany wniosek o przyjęcie na studia)
  • oryginał lub odpis świadectwa maturalnego (kandydaci z tzw. „nową maturą”, którzy zdawali ją po raz kolejny, w celu podwyższenia wyników, muszą dostarczyć również aneks do świadectwa dojrzałości, natomiast osoby z tzw. „stara maturą” w większości przypadków zobowiązani są złożyć także świadectwo ukończenia szkoły średniej)
  • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na wybranym kierunku – najczęściej jest to orzeczenie lekarskie wydane przez lekarza rodzinnego, w przypadku jednak uczelni medycznych i uczelni sportowych, obowiązują orzeczenia lekarskie od lekarza medycyny pracy lub lekarza sportowego
  • zdjęcia – przeważnie 3 fotografie o wymiarze 37×52 mm, wykonane na jasnym tle, bez nakrycia głowy, zdarza się, że uczelnia wymaga również tego samego zdjęcia
    w wersji elektronicznej
  • dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
  • kserokopia dowodu osobistego kandydata
  • zaświadczenie o niepełnosprawności w przypadku kandydatów niepełnosprawnych
  • dwie koperty zwrotne z adresem kandydata
  • kandydaci na studia II stopnia muszą złożyć także dyplom uzyskania tytułu magistra, licencjata, inżyniera

Dokumenty należy dostarczyć w teczce do dziekanatu uczelni. Najlepiej zrobić to osobiście lub zaufaną osobę, do której mamy 100%-towe zaufanie.

Gdyby zdarzyło się, że dostaniesz się na studia w pierwszym podejściu, masz szansę rozpocząć naukę z tzw. listy rezerwowej. Tworzy się ją dla kandydatów, którzy nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia z powodu wyczerpania limitu miejsc. Należy wówczas wypełnić stosowne oświadczeniu wyrażające chęć studiowania i doręczyć je w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników postępowania kwalifikacyjnego. Komisja kwalifikuje kandydatów na zwolnione miejsca do wypełnienia limitu miejsc, z zachowaniem kolejności wynikającej z listy rankingowej.

Kolejną szansą są drugie nabory. Otóż na kierunkach, na których limit miejsc pozostaje nadal niewypełniony, Rektor może ustalić termin rekrutacji uzupełniającej. Drugi nabór przeprowadzają komisje rekrutacyjne na takich samych zasadach, jakie obowiązują podczas rekrutacji podstawowej. Informacje o dodatkowym naborze na studia zwykle pojawiają się w drugiej połowie lipca na stronach internetowych uczelni.

Jeśli procedury rekrutacyjne zakończą się sukcesem, nie pozostaje Ci nic innego, jak odebrać indeks uczelni i rozpocząć studia na wybranym kierunku.

 

Źródło: https://opinieouczelniach.pl/

Skip to content