Wyniki konkursu Naucz tego znaku swoje dziecko

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie ogłasza wyniki konkursu na SPOT filmowy upowszechniający Międzynarodowy znak POMÓŻ MI pod nazwą

Naucz tego znaku swoje dziecko

 Międzynarodowy znak „Pomóż mi!” jest bardzo prosty. Pokazujemy otwartą dłoń, a następnie składamy ją w pieść, chowając kciuk do środka. Taki gest to nieme wołanie, czytelne dla ludzi mówiących różnymi językami, dające w dyskretny sposób do zrozumienia, że potrzebujemy pomocy lub jesteśmy ofiarami przemocy. Gdy zauważymy taki gest, zachowajmy spokój, nie dajmy po sobie poznać, że go rozpoznajemy – tak, aby nie narażać osoby wzywającej pomocy.  Dyskretnie poinformujmy służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli to tylko możliwe, nie traćmy z oczu osoby, która w ten sposób prosi o pomoc.

Bywało już tak, że ten gest ratował ludzi z poważnych opresji – był pokazywany na zdjęciach czy nagraniach video. Dlatego tak istotne jest, aby potrafić go wykonać, gdy nie da się krzyczeć lub dzwonić po pomoc. I ważne, żeby potrafić go bez trudu rozpoznać. Kiedy nie ma innych możliwości wzywania pomocy, użycie go może być jedyną szansą na ratunek.

Laureatami Konkursu zostali

Wyróżnienie

Liliana Niedźwiecka i Ignacy Kurowski – Szkoła Podstawowa nr 39 

W kategorii prac indywidualnych

Miejsce III

Oliwier Janik ZSS nr 23

Miejsce II

Igor Kozak MP 27

Miejsce I

Julia Brall MP 12

W kategorii prac grupowych

Miejsce III

Miejskie Przedszkole nr 15

Miejsce II

Miejskie Przedszkole nr 42

Miejsce I

Miejskie Przedszkole nr 21

O uroczystości wręczenia nagród  i wyróżnień laureaci zostaną poinformowani telefonicznie.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I WYRÓŻNIONYM