Konkurs „Otwórz się na zawód” w Zespole Szkół Gastronomicznych

W dniach 29.03.22 i 30.03.22 gościliśmy w Zespole Szkół Gastronomicznych w ramach konkursu Otwórz się na zawód”. Szkoła propagowała  dwa zawody: Cukiernik i Technik weterynarii.

Konkurs zorganizowano pod Patronatem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy we współpracy z Zespołem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Centrum Informacji Zawodowej.

Adresatami konkursu byli uczniowie klas VIII szkół podstawowych. Celem konkursu było upowszechnienie kształcenia zawodowego.

Konkurs cukierniczy  podzielono na dwa etapy. Pierwszym etapem  były warsztaty mające na celu przygotowanie uczniów klas ósmych do zadań konkursowych ( 29.03.22). Dzięki  uprzejmości współpracujących ze szkołą firm cukierniczych (min. Michaś) uczniowie pod okiem nauczycieli przedmiotowych i technologów cukiernictwa zapoznawali się z arkanami zawodu.  Ich zadaniem była dekoracja ciastek świątecznych, zgodnie z zasadami podawanymi przez prowadzących. Jednocześnie podczas pracy prowadzący przekazywali uczniom istotne informacje dotyczące  cukiernictwa i szkoły, w której mogą się kształcić. 

Drugi etap ( 30.03.22) wykorzystano na praktyczny konkurs . Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętności uczniowie samodzielnie wykonywali zadania polegające na dekoracji ciastek wielkanocnych zgodnie z zasadami konkursowymi, po czym odpowiadali na pytania testowe dotyczące zawodu i szkoły.

Wśród zwycięzców znaleźli się przedstawiciele SP 29 ( I m-ce), SP 31( II m-ce),  , SP  19( III m-ce). Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

Konkurs promujący zawód technik weterynarii ( 30.03.22) również łączył w sobie część teoretyczną  i praktyczną. Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu testu z dziedziny biologii  z uwzględnieniem świata zwierząt. Część praktyczna konkursu wymagała precyzji i skupienia, ponieważ uczniowie przygotowywali preparaty  z krwi zwierząt i analizowali je za pomocą mikroskopu.  Podczas zajęć prowadzący wplatali  ciekawostki dotyczące zawodu (m.in. można było spróbować swoich sił w zakładaniu szwów). Zwycięskie pary uczniów to przedstawiciele SP 25 ( I m-ce), SP 34( II m-ce) , SP  31( III m-ce). Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

Było szalenie ciekawie i inspirująco. Dziękujemy.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Skip to content